streda 10. júla 2019

magazín HVĚZDA (aj čítanie môže byť vingate)

Predovšetkým, ak vaša dobrá kamarátka objaví v antikvariáte ženský časopis z rokov 1930 a vyššie a veľkodušne nakúpi štyri čísla aj pre vás! No nezbožňuj ju!

Pri čítaní Hvězdy som prišla k mnohým zaujímavostiam a veru, keďže čítania je dosť (veľkosť je až A3), ešte mi aj veľa textu ostáva na ďalšie príjemné chvíľky pri káve, keď drahému obvykle nahlas predčítam najpôsobivejšie, alebo najvtipnejšie časti a obaja sa smejeme, či krútime hlavami.

A o čom teda čítali ženy 30.tych rokov minulého storočia?

Predovšetkým je tu mnoho vecí, ktoré sú takpovediac večné. Neprestáva nás baviť listovať v módnych trendoch, či prelietavať množstvo reklám na najnovšie hity. Dnes sú to možno parfumy a nové tipy topánočiek. Vtedy to boli predovšetkým "zaručene trvácna ondulácia vlasov", sťahovacie pásy, či adresy krajčírstiev, alebo butikov na klobúčiky.
Zaujímavé, že reklamy ma bavilo prezerať si rovnako ako text. Komu by sa nepáčili rozkošné retro obrázky, ktoré isté produkty sprevádzali? A taktiež, reklám bolo od výmyslu sveta. Na čokoľvek. Napríklad aj na osobu, ktorá vás zaručene zbaví koktania :D.

A čo bolo kedysi v ženských časopisoch iné?
V prvom rade, štýl písania je diametrálne odlišný. Prejemnený a slušný, k žene sa neraz skutočne prihovára ako k nežnej kvetinke. Na druhej strane - výrazy ako "telesná tloušťka" ešte nikoho nepohoršovali ako teraz, keď sa musí Lagerfeld ospravedlňovať Adel, ak ju označí za takú ... ehm... objemnú... ako aj reálne je. A tiež v ňom nájdete ešte veľa slov s pôvodným základom. Tak napríklad masáže sa ešte neraz označujú ako "massage".

A áno, je tu veľa módy. No nenájdete tu radu, kde "súčasné" trendy zohnať. Ale pod každým modelom poznámku koľko metrov látky potrebujete, aby ste si ho ušili.

Hoci dnes sa väčšinou apeluje na ženu kariéristku, ktorá sa v prvom rade musí sama vypracovať a potom si v rozumnom čase založiť rodinu, tieto časopisy sa samozrejme prihovárajú žene "matke" a "manželke". Pretože vydať sa hneď po škole je prvoradé a hoci niektoré dievčatá sa začínajú akosi podozrivo zaujímať o ďalšie vzdelávanie a potom doma nevedia ani ťuknúť v kuchyni, je samozrejme na rodine, aby ju priviedla späť "na tú správnu cestu". Našla som tu teda mnoho praktických rád, aj zaujímavý článok o "maminkách z celého sveta", pravidelne vychádzajúce inšpiračné jedálničky na týždeň (pre dobre situované rodiny, ale tiež pre tie skromnejšie čo mi príde mimoriadne praktické).

Naozaj nás s drahým pobavil článok s klasickými dobrými radami pre manželku, ktorý som mu nahlas čítala. Prikladám jeho časť a stojí za prečítanie - evokuje vo mne pocit, že manžel sa dá ochočiť ako zvieratko, stačí mu len v pravú chvíľu hodiť kostičku a poškrabkať ho za ušami. No predsalen posledná veta pripomína, že má byť "prvý obslúžený a šťastný".

Iný článok zasa výnimočne radí "gentlemanom" , kedy sa vlastne oženiť. Nuž, drahý frflal, že kde má svoju 22dvojku.

Z iných strán napríklad vypichnem článok o osirelých detičkách. Ich charakteristiky sú vskutku vypracované. Zdá sa mi, že časopis Hvězda sa priamo zapojil do snahy umiestňovať detičky s podobným osudom do bezdetných rodín.

No a tiež nemôžu chýbať romány na pokračovanie.

Čo sa mne osobne v každom čísle najviac páčilo boli strany s "insertami". Nielenže ma bavilo čítať inzeráty veštíc a tiež tie, ktoré boli vyslovene za účelom "brzkého sňatku", iné boli niečo ako predchodca dnešných kontaktov na sociálnych sieťach, keď bolo jasné, že mladík dostáva listy od slečny, no on ešte adresu nemá a tak jej odpovedá v týchto "insertoch". Tak potom môžeme čítať krátke upozornenia pre "modrookú Máňu", aby sa stretli v parku na "svojom mieste". Iné mi prišli vyslovene romantické. ♥Ako napríklad tento, ktorý si rada čítam stále dokola.

Aby som to zhrnula. Prekvapilo ma ako môže tento už priam historický plátok zaujať aj súčasnú ženu. Áno, prekladá iné hodnoty, či iné záujmy aké máme teraz, no stále je písaný dostatočne pútavo, aby ste so štyrmi číslami mohli zabiť celé tri hodiny. A ešte viac.

4 komentáre:

 1. To je moc pěkné psaní. A i když je dnes doba prudce moderní, kde se vyžaduje rovnoprávnost mezi muži a ženami, přesto si myslím , že tyto rady jsou daleko praktičtější pro vlastní život. Nebráno tak doslova, myslím přesto, že muž by se cítil líp, kdyby mu žena dala najevo, že je důležitý - jak pro ni, tak pro okolí. Taktizování vypadá sice jako poněkud podlé jednání, ale pořád platí, že mírným postupem a úsměvem se dá dosáhnout cíle spíš, než nasupeností, štěkáním a rozkazy. Nakonec, musíme taktizovat i dnes, když ne doma, tak přinejmenším v práci. Přímé jednání je moc pěkná idea, ale život poněkud komplikuje.
  Líbí se mi i ty staré reklamy, roztomile naivní. Ale ve své době měly svou platnost a byly pro hospodyňky poutavé.
  Dlouho jsem tu nebyla, zlati, zdravím tě po novém roce.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Dnes jsem tu zas, Polly, mám dojem, že právě od tebe jsem dostala tip na jednu asijskou minisérii na téma malá mořská víla, vím,že to bylo kapku komické, protože malá mořská víla ujížděla na chytrém mobilu a kvůli jednomu klukovi se chtěla stát lidskou bytostí. Nevybavuješ si to? Nevíš, jak se ten seriál jmenoval?

  OdpovedaťOdstrániť
 3. P.S. - jsem Vendy, a už dávám nové jméno, které tě navede na nový blog, jeden je obecný a jeden speciál, jestli se ti bude chtít mě navštívit, tak zkus ten obecný - Realita v říši snů.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ooo...ďakujem, pozriem sa...ako vidíš, ja už ani neblogujem, skrátka som v tejto oblasti vyhorela:D
   Tá dorama bola Surplus princess :)

   Odstrániť