utorok 25. júna 2019

Mode-Katalog: Warenhaus A. Wertheim (Inak povedané – TRENDY 1903/1904)

Na knižnú burzu nechodím pravidelne, ale i tak sa dá povedať, že dosť často. Niekedy si sotva vyberiem jednu knižku za lepšiu cenu, inokedy ich nakúpim kopec a sú aj soboty, kedy na burze natrafím doslova na poklady. Presne také bolo moje posledné snorenie po burze! Nielenže som za dobrú cenu našla Start-Trek novelu a ešte k tomu o Spockovi, s čím vás, nebojte sa, na blogu nepotýram, ale našla som tiež originál topánkový katalóg z budapeštianskeho obchodu z pred vyše 100 rokov, ktorý som darovala kamarátke a čo ma najviac potešilo Módny Katalóg obchodného domu Wertheim. Jedná sa o reprint z roku 1979 a mám ho v naozaj zachovalom stave, na väzbe sa neodliepa ani stránka. Ale čo je najzaujímavejšie, ukazuje sortiment obchodného domu pre roky 1903-1904 od A po Z. Fascinuje ma, že po jedinom prelistovaní dokážete získať obraz o tom, čo jedna "lepšia domácnosť" na prelome storočia vlastne potrebovala. Keďže asi nie som jediná, ktorú história (konzumu;) zaujíma, pokúsim sa vám aspoň stručne priblížiť obsah katalógu.
Rodina Wertheim v Nemecku vlastnila 4 veľké obchodné domy ("warenhaus" - po nemecky "obchodný dom") - v Berlíne, v Rostocku, v Stralsunde a v Breslau. Práve najpopulárnejší reťazec bol v roku 1896 vystavaný v Berlíne, patril k jedným z troch vtedajších najväčších obchodných domov v meste a pre svoje luxusné prevedenie (napr. priestor s presklenným átriom) bol nazývaný "korunný klenot hlavnej nákupnej ulice".
Katalóg ponúka produkty širokého zamerania, je teda jasné, že obchodný dom nám núkal presne to, čo ponúkajú obchodné domy aj v súčasnosti - po jednej prechádzke sa môžete obliecť, či zariadiť si celý dom. Ak nie aj viac ako teraz.
Mňa samozrejme najviac zaujíma móda. Ponuka šiat, plesových róby, pelerín, či plášťov je obrovská. Nechýbajú dvoj-strany s klobúčikmi, kabelkami, či rukavičkami, až po spony do vlasov.
Rovnako pestré doplnky a oblečenie však katalóg podsúva aj pánom. Mimoriadne sa mi páčia tieto pánske "domáce úbory" (vyššie v koláži). Viete, župany a napríklad aj dámske pyžamové komplety boli pôvodne zamýšľané ako "domáce oblečenie", dokonca vhodné aj na prijatie nečakanej návštevy, až neskôr nahradili aj nočný úbor.
Oblečenie samozrejme zahŕňa aj spodný odev, takže som sa mohla pokochať korzetovou dvoj-stranou. Strany venujúce sa nočným košieľkam ma zaujali preto, že by som polovičku z nich pokojne nosila ako dennú blúzku. Neviem si predstaviť spať v čomsi takom nádhernom a neukázať to nikomu iba manželovi, aj to sporadicky - podľa vtedajšej manželskej morálky.
Katalóg však skrýva oveľa viac ako len oblečenie, napríklad aj jednotlivé kusy nábytku, či doplnkov do domácnosti - od kávového servisu, až po masívne komody, či písacie stoly na milión spôsobov.
Každý produkt má svoj popis. Pri oblečení je to samozrejme podrobný rozpis materiálov, či účelu, za akým bol odev zhotovený. Ale aj pri iných produktoch sa kreslič snažil zachytiť objekt čo najhodnovernejšie, dôkazom je aj táto detská kniha z katalógu a jej skutočná verzia zo stránok s ponukou najnovších knižných titulov.
Nezabúdalo sa ani na najmenších - od strán zo spoločenskými hrami pre dospelých sa prešlo až na rozmanité a veľmi nápadité detské hračky.
A mnoho iného. Tapisérie, závesy, paravány, svietidlá, umelecké diela, predsieňové skrinky, zrkadlá, detské postieľky...
Tento katalóg je úlovok, ktorý si budem ešte dlho opakovane a pozorne prezerať!:)

2 komentáre:

 1. Krásný katalog. V době, kdy nebylo ještě focení, kresby a malby jediný způsob, jak přenést obraz skutečnosti. A tenhle katalog, a vlastně i celý nákupní dům, byly předobrazem těch dnešních, prakticky po všech stránkách.
  Vidím, že mysleli opravdu na všechno a na všechny, včetně dětí. Krásný úlovek!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Toto je zatiaľ jeden z mojich naj úlovkov. Dúfam, že sa mi podarí ešte čosi podobné, aj keď nie v najbližšom čase. Knižné burzy ma najviac lákajú v zime xD

   Odstrániť