sobota 18. mája 2019

Čo vlastne znamená, že sa Irma z MAJ "PEKNÝ" DEŇ "oblieka ako lolita"


Odkedy som napísala Maj „pekný“ deň dostala som už niekoľko otázok na Irmu a jej štýl ázijskej lolity, dokonca som už posielala aj názorné obrázky. Tí, čo ste čítali, viete, ale tí čo nie – Irma je najlepšie kamarátka jedného z hlavných hrdinov, bojazlivého stredoškoláka Markusa, ktorá púta pozornosť nielen svojou všetečnou povahou, ale aj tým, ako sa oblieka. Obvykle pripomína živú porcelánovú bábiku – je extravagantne premašličkovaná, jej sukne majú nadýchané spodničky, samé čipky, vejáre, čepčeky... je skrátka vyznávačkou štýlu lolita.
A teraz k hlavnej otázke – Čo je vlastne lolita?
Irmu to celkovo tiahne k výstrelkom japonskej kultúry (azda najvýraznejší je jej „vzťah“ s Mizukim, študentom z Japonska, čím som hádam neprezradila priveľa), preto niet divu, že si obľúbila aj tento módny štýl. Pretože áno, vychádza z imitácie porcelánových bábik (z obšírneho hľadiska je inšpirovaný hlavne viktoriánskymi motívmi) a áno, najznámejším predstaviteľom spomínaného módneho štýlu bol svojho času Mana Sama, japonský hudobník (muž – aj keď priložené fotky... ehm ... JEHO fotky... tomu veľmi nenasvedčujú...a netvrdím, že by som za mušiu váhu a nohy tohto pána nevraždila), muzikant z teraz už zaniknutej, ale kultovej gothic-rockovej hudobnej skupiny Malice Mizer, ktorý zo zásady neustále mlčal, pretože jeho hlasom je predsa hudba.
Irma mimochodom nie je fanúšičkou tejto skupiny. Mana Sama sa predstavil nielen ako chodiaca módna ikona lolitčej sféry – predovšetkým ako predstaviteľ gothic, či gothic aristocrat lolity, ale tiež ako návrhár s vlastnou značkou.


Existujú však rôzne typy GL, veľmi voľne predstavujem napr.:
Sweet Lolita: všetko je ružové, zlaté, nevinné .
Classic Lolita (alebo Country Lolita): Vidiecke dievča. Naivný look.
Industrial Lolita: asymetrické strihy šiat, skoro-punková lolita.
Elegant Gothic Lolita: krátke mnohovrstvové sukne, stojačiky, elegantné tmavé farby.
Elegant Gothic Aristocrat: štýl pre skutočné dámy (ako je Mana). Maximálne elegantné dlhé šaty.
A samozrejme: Ku všetkému sa nosia ladiace topánočky, ale nielen na vysokánskych podrážkach - aké Irma napríklad obľubuje.

Čo sa týka chlapčenskej verzie, nazýva sa Kodona. A čo sa týka Irminej divokej povahy, korešpondoval s ňou aj fakt, že si nikdy nevedela vybrať jednotný štýl a preto bola skrátka „všetko-lolita“, inak povedané, veľmi často striedala rôzne loli štýly. Možno by sa na to jej kamarátky lolitky nepozerali s veľkou toleranciou a možno práve preto aj nepatrila do žiadnej loli komunity, išla si svojou cestou plnou farieb, gotiky, punku a rozkošnosti a držala sa svojej partie na čele s Oliverom a predovšetkým – svojho miláčika Markusa.
Dúfam, že som jej štýl obliekania predstavila dostatočne jasne😉.

zdroj obr.: pinterest.com/sagaraa.blog.cz

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára