streda 27. marca 2019

ROZUM A CIT na Novej scéne


Keď pani Dashwoodová ovdovie, jej nevlastný syn z manželovho prvého zväzku jej naznačí, že by sa mala s dcérami odsťahovať. Ženy totiž nededia. Pani Dashwoodová teda čoskoro skončí aj s Elinor a Marianne v dome, ktorý im poskytne príbuzný. Čo však sprvu vyzerá ako príkorie sa čoskoro zmení na hŕstku veselých stretnutí v kruhu všetečných príbuzných...avšak obe sestry, zmietané medzi rozumom a citom – rozvážna Elinor aj prchká Marianne – si prežijú súženie spojené so zlomeným srdcom. Marianne prepadá kúzlu mladého gentlemana, ktorý ju zachráni pri nehode na prechádzke a Elinor sa potichu trápi neopätovanou láskou k priateľskému Edwardovi.

Zobrala som sa teda so svojím babincom a pekne sme si užili Jane Austenovú na Novej scéne. Osobne zbožňujem tieto adaptácie, rozhodne aj preto, že sú v nich citované celé pasáže z Austenovej diel, nič iné som zatiaľ nezažila a som za to rada.
Pred rokmi som takto vzhliadla Pýchu a predsudok a v prvej štvrťhodine sa mi zdalo, že vtedy išlo o dôstojnejšie prevedenie, avšak čoskoro som sa zžila aj s Rozumom a citom a nakoniec som si to skvelo užila a zabudla na všetky pochybovačné myšlienky. Predstavenie bolo zábavné, svižné a nakoniec prišlo aj na hlbšie pasáže (predovšetkým, keď sa trápila a neskôr aj ochorela Marianne) a keď pri finálnom bozku ústrednej dvojice ženské obecenstvo doslova unisono vzdychlo, už bolo jasné, že sa všetci nechali strhnúť a sú spokojní, čomu zodpovedalo aj standing ovation.
Kulisy boli prekrásne (kostýmy samozrejme tiež) a úplne najrozkošnejšie bolo „jazierko“ v popredí, ktoré hralo svoj prím ešte aj cez prestávku, keď ho prišiel herec v kostýme sluhu veľmi teatrálnym spôsobom doplniť. Poriadne sme sa na ňom nasmiali.
Síce sme si s dievčatami o siedmej sadli do sedadiel s tým, že musíme po pracovnom dni ustáť 170 minút v divadle, ale nakoniec to prešlo ako mih sekundy, pretože Rozum a cit mal skutočne iba minimálne hluchých miest – ja by som vedela označiť cca dve krátke pasáže, kedy som stratila pozornosť. Ale to môže byť aj môj osobný problém :).


OBSADENIE: klik

Obr. Woman.sk

2 komentáre:

 1. Och, tak tieto austenovky poznám zatiaľ len filmovo (okrem knižných verzií samozrejme), musí to byť príjemné osvieženie vidieť ich aj v divadelnom prevedení :-).
  ...Ako tak inak prezerám tento blogový svet, tak sa mi zdá, že viacerí sme sa akosi písateľsky zasekli, hm... :/ :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne :D. Je to zvláštne, na blog.cz som už úplne stratila chuť a teraz potrebujem pauzu aj tu - ale na čo sa siliť. Veď tá chuť sa znova objaví.

   Odstrániť