piatok 25. januára 2019

Ian McEwan: NA PLÁŽI (A tak celkovo o tom, prečo najobľúbenejšieho spisovateľa čítam tak málo)

Šesťdesiate roky so sebou asi vo všeobecnosti prinášali určité napätie do ľúbostných vzťahov. Presne to sa stalo aj Edwardovi a huslistke Florence.
Táto kniha je typickým majstrovským, brilantným dielom spisovateľa Iana McEwana, ktorého mám chuť zakaždým, asi ako jediného zo spisovateľov, s ktorými so mala tú česť, nazývať skrátka literárnym intelektuálom. Kniha zachytáva jedinú noc, svadobnú noc mladomanželov, obsahuje minimum dialógov a predsa som ju prečítala na jeden jediný krát. Sú k sebe natoľko zdvorilí a konvenčne neúprimní, že sa ani nedokážu porozprávať o svojom strachu zo svojej neskúsenosti... útla knižka je plná ich vnútorných monológov, problémov a sebatrýznenia, ktoré by sa teraz dali jednoducho odstrániť, neznamenali by nič pre pár tejto doby....avšak pre Edwarda a Florence majú katastrofálny následok!
Angličan Ian McEwan píše skutočne depresívne knihy (asi je to to najdepresívnejšie, čo vôbec z času na čas čítam) a vyznačuje sa tým, že dokáže neskutočne rozpitvať ľudskú psychiku a odhaliť bez obalu tie najdesivejšie pochody ľudskej psychiky, najdivnejšie osobnostné deformácie a najťaživejšie myšlienky.
Táto kniha mi ale výnimočne prišla najmenej depresívna (rovnako ako aj jeho SOBOTA, ktorá je však natoľko odlišná od jeho iných kníh, že tu o nej písať nebudem), asi preto, že väčšinou som zdesená zo všetkých postáv, ktoré ťažšie dokážem pochopiť, ale tuto mi bolo jasné, že tá suka....Nebudem pokračovať, ale taký jasný a čistý pocit ako je zlosť a súcit s mužom, mi pomohol predýchať tú katastrofu.
Všetkým McEwana odporúčam, všetkým, čo sa neboja spoznávať najbizarnejšie zákutia ľudskej duše, čítať niečo kruto úprimné a inteligentné, niečo, čo na počiatku vždy vyzerá nevinne a všetkým, čo majú radi kontroverzné témy!
Keďže je skutočne môj obľúbenec, tu sú ďalšie knižky, ktoré som od neho čítala:

NEÚPROSNÁ LÁSKA -
Týka sa muža, ktorý sa dostane (asi z pohľadu iných mužov ;) do skutočne nezávideniahodnej situácie), keď sa zapletie do nehody balóna. Odvtedy ho totiž prenasleduje zamilovaný homosexuál. Teda...nielen zamilovaný, ale skutočne posadnutý!

AMSTERDAM -
Moja prvá kniha od McEwana, z ktorej som pochopila, že tento spisovateľ nie je len tak niekto. Bola to veľmi svižne a moderne písaná kniha, ktorá pojednávala o skupine priateľov, ktorí sú svedkom postupného úpadku intelektu svojej umierajúcej priateľky. Dohodnú sa na vzájomne asistovanej samovražde, ak by podobné znaky šialenstva pozorovali aj na sebe. Ale...čo ak si niekto niečo iba zle vysvetlí???

POHOSTINNOSŤ CUDZINCOV -
Niekedy prekladaná aj ako "Cudzinci v meste".
Táto kniha ma skutočne šokovala. Ona totiž pôsobila nevinne takmer až do poslednej chvíle, takže posledné strany boli ako kopancom do rebier. Týka sa páriku, ktorý si zviecha svoj nefungujúci vzťah na dovolenke. Zoznámia sa s miestnym manželským párom. To je asi jediná knižka, kde som sa stretla s rozobratím sado-masochizmu (nepočítam Markíza DeSada - on je zasa iný extrém).

BETÓNOVÁ ZÁHRADA -
Absolútny top v mojom Ewanovsom rebríčku!
Túto knihu už nikdy nechcem čítať, pretože je to asi to najtemnejšie, k čomu som sa kedy dostala. V tejto knihe deťom zomrie matka a aby sa nedostali do detského domova, tak ju odvlečú do suterénu domu a žijú v dome samé "spolu s ňou", vo vzduchu presýtenom rozkladom a rôznymi psychickými degeneráciami, ktoré sa v nich popri úzkostnom dospievaní začínajú vytvárať. Nikdy nezabudnem na stoličku pri mŕtvej matke, keď prostredníctvom jej objavenia všetci súrodenci pochopili, že k nej chodia sedávať. Nikdy nezabudnem, ako ju vliekli dole a keď im spadla, dokázali sa nad ňou rozosmiať...

Už nikdy viac!!! Presne toto si hovorím po každej McEwanovej knihe, pretože pre mňa osobne sú to knihy, ktoré si potrebujem postupne dávkovať. Z nejakého dôvodu je pre mňa McEwan spisovateľom, ktorého dokážem až príliš "preciťovať" a obvykle vo mne okrem obdivu ostanú aj také až lepkavé dojmy malej vnútornej katastrofy, ktorú si v sebe občas nesie každý z nás a práve McEwan ich vie odhaliť, ktorých sa ťažko zbavujem. Rozhodne by som si veľmi rada prečítala jeho novinku V ORECHOVEJ ŠKRUPINKE (kde ja opísaná plánovaná vražda "z pohľadu" nenarodeného plodu), ale určite ešte nedozrel môj čas.
Ale na vás možno toto všetko ešte len čaká.

2 komentáre:

 1. Musím sa priznať, že o tomto autorovi som ešte nepočula, ale tá Betónová záhrada ma nesmierna zaujala, to si musím prečítať! :) Ďakujem za super tip :)
  What A Fancy World

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Betónová záhrada je podľa mňa najlepšia kniha, akú som kedy čítala. A to je to pri tom taká útla knižôčka. Nie je za čo, dúfam, že sa bude páčiť :)

   Odstrániť