streda 7. novembra 2018

Melanie Raabe: PASCA


Keď Linda nájde svoju sestru zavraždenú jej životom doslova otrasie zemetrasenie. Pod vplyvom traumy nevyjde nasledujúcich 11 rokov z domu, hoci by si ako zámožná spisovateľka mohla užívať. A keď o 11 rokov neskôr zahliadne v televízii tvár vraha, ktorého vtedy v podstate prichytila, jej svet sa otrasie v základoch po druhýkrát. A hoci je to celkom slušne labilná hlavná postava, pozbiera sa a rozhodne sa, že z udalosti vytvorí román, ktorý použije ako pascu na vraha.
Na mňa kniha pôsobila rôznymi spôsobmi, ale pozitívny dojem nakoniec prevládol. Keď som sa prelúskala mierne zmätočným začiatkom a ujasnila si, kto Linda presne je a čo sa jej vlastne stalo a deje, nastala výborná časť plná napätia, psychológie a hádania, kto ma vlastne pravdu a kto sa zbláznil. Kniha patrí k tým, ktoré sa vám premietajú pred očami ako film.
Z deja ani nemôžem viac prezradiť, pretože prvá polovica je doslova iba jediným zásadným stretnutím, ktoré Linda absolvuje, ale napriek všetkému absolútne nenudí a práve prvá polovica mi prišla najviac napínavá. Jediné pasáže, ktoré ma veľmi nebavili, boli kapitoly z Lindinej knihy. Prišli mi také nedotiahnuté, hoci hlavná hrdinka je oslavovaná ako spisovateľka, ktorá píše takmer až poeticky pôsobiace diela. No už niekoľkokrát som postrehla, že tvorba fiktívnych spisovateľov, ktorú vytvoria spisovatelia skutoční, vo svojich dielach, nie je tak úplne ono. Alebo sa to zdá naozaj iba mne?
Príbeh je vážny, detektívny, v istom ohľade aj psychologická dráma, nie je v ňom žiaden humor a ešte menej romantiky, no tá, čo a vyskytne, je veľmi podstatná. Kniha ma však veľmi zaujala a prišla mi skutočne originálna! Do poslednej chvíle som si tiež nebola istá ako to celé dopadne.

5 komentárov:

 1. Tak to vypadá náramně zajímavě :) Mám ráda knihy, u kterých do poslední chvíle nevím, jak to dopadne :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tento komentár bol odstránený správcom blogu.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Nevím, jak moc by mě ta kniha bavila, ale podobný koncept se mi líbí, tak snad bych ji někdy zkusila :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Kniha určite ponúka čosi nové ...mohla by zaujať 😉

   Odstrániť