pondelok 26. novembra 2018

Halit Ziya Uşakligil: ZAKÁZANÁ LÁSKA


Toto je taká útla lacná knižka v paperbackovom obale, ktorý prezrádza, že celý výtlačok vyšiel za málo, akoby do neho nechceli priveľa investovať. A pritom taký skvost skrýva! Pre mňa je to vlastne prvé stretnutie s klasickou tureckou literatúrou a je možné, že tiež nie posledné.
Príbeh sa odohráva koncom Osmanskej ríše (čiže niekde okolo roku 1922) a pojednáva o mladej Bihter, ktorá sa rozhodne vydať za bohatého vdovca – pána Adnana. Bihter je očarená jeho bohatstvom a impulzom je tiež nechuť jej matky Firdevs, ktorá chcela pravdepodobne vdovca pre seba. Čoskoro po svadbe ju však prekvapuje ako veľmi málo cíti k svojmu 50ročném manželovi, ba zmieta s ňou až odpor. Čoskoro sa teda vrhne do „zakázanej lásky“ s Adnanovým synovcom, mladým Behlulom (nechcite odo mňa, prosím, aby som hľadal bodky nad „u“, dobre? :D) a odvtedy sa k nim nezadržateľne rúti katastrofa.
Táto romanca, ktorá je vlastne oveľa viac, nielen preto, že pravú romantiku som v nej hľadala takmer márne, sa na jednej strane číta ťažko – siahodlhé monológy so svojskou tureckou logikou, kedy hovoriaci dokáže prakticky poslednou vetou poprieť všetko, čo dosiaľ prednášal – a na druhej ľahko, pretože exotické prostredie, kde je stále prítomný šum mora a dej odohrávajúci sa v luxusných domoch „yali“ na pobreží, ma zaujal viac ako som očakávala.

Čo ma zarazilo, k postavám som si ťažko hľadala vzťah. Bihter išlo od začiatku skrátka o luxus, čo nebolo sympatické, ale zasa – v tej dobre určite ešte fungovali prevažne dohodnuté sobáše, kedy sa uvažovalo ďalej ako za „obyčajnú“ lásku  – no hnevala som sa na ňu, že svoje city nezvážila viac, keďže práve Adnan mi prišiel ako tá najmorálnejšia a najpoctivejšia postava. Jeho láska bola skutočne čistá a úprimná. Behlul si svoje poklesky sám ospravedlňoval, poprípade ich „hádzal“ na Bihter a Adnanova dcéra Nihal bola mimoriadne náladová a s veľmi slabými nervami, ktoré ma niekoľkokrát dohnali k zamysleniu, či boli ženy kedysi skutočne také krehké kvetinky, že z každého rozrušenia dostávali nervové záchvaty, z ktorých na celé mesiace uľahli na lôžko.

Na druhej strane sa v polovici knihy udialo niečo celkom fascinujúce – hoci som si dosiaľ myslela, že hlavná hrdinka je Bihter, miestami jej Nihal akoby kradla príbeh a stávala sa v ňom hrdinkou práve ona. V konečnom dôsledku som už nevedela, či ide o príbeh nevernej Bihter, bolestného dospievania Nihal, či o Behlulovej prvej pravej láske...

V každom prípade ma kniha udržala v napätí až do poslednej stránky, pretože som naozaj netušila, ako sa spletitý príbeh ukončí. A nebudem viac prezrádzať.

Iba toľko, že podľa knihy vznikla rovnomenná telenovela zasadená do moderného prostredia... a nebudem zatajovať, že ju práve zo záujmu pozerám :D. Veď život je dostatočne dlhý. Má to „iba“ 158 častí.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára