piatok 16. novembra 2018

balet: GISELLE


Vybrať sa na balet do historickej budovy SND je samo o sebe zážitok, ale vojsť iným vchodom a prejsť miestnosťou, kde sa práve rozcvičujú baletky je absolútne nezabudnuteľné. Bol to iba mih sekundy, ktorý nám bol s BB umožnený si vychutnať, ale celému večeru dodal punc jedinečnosti. A ja za tento mih samozrejme ďakujem a veľmi si ho vážim.

Na Giselle som išla plne vybavená, mala som dokonca aj požičaný starožitný divadelný ďalekohľad.
A musím povedať, že je jedno, že máte skvelé miesto, tak ako sme mali my a vidíte priamo na pódium. Detaily sa predsalen zachytávajú ťažšie, ale dobre vyostrený ďalekohľad vám skrátka umožní vychutnať si aj tie – keďže Giselle ja balet s prepracovanými nádhernými kostýmami, v prvom dejstve sa vyskytnú dokonca aj „paničky“ v dlhých dokonalých róbach, veľmi som ocenila, že som ich mohla dosýta „skúmať“. Ide o balet v dvoch dejstvách, ktorý neomráči svojou dĺžkou a má jedno plus, je zrozumiteľný. Obvykle sa vždy oplatí vopred sa oboznámiť s dejom, aby sa človek nestratil, ale pri Giselle to vôbec nie je potrebné. Príbeh vychádza z nešťastnej lásky a legendy, že keď zomrie nevydatá žena stane sa lesným zjavením, ktoré láka mužov, aby ich utancovala k smrti a celé prevedenie predstavuje vrcholný romantizmus. Predstavenie bolo prvýkrát uvedené v roku 1841. 
K osobným dojmom – bola som uchvátená. Domnievala som sa, že kulisy prvého dejstva, s až rozprávkovo krásnym mlynom, na mňa spravia najväčší dojem, ale to som ešte netušila, že druhé dejstvo prinesie strašidelný les zahalený namodralým svetlom. Keď Giselle vychádzala zo svojho hrobu, mrazilo ma. V ten večer ju tancovala Luana Brunetti a musím povedať, že jej prevedenie utrápenej, o rozum prichádzajúcej, dievčiny bolo skutočne presvedčivé.
Giselle nesklamala v ničom a je tiež perfektným „začiatočníckym“ baletom, vzhľadom na relatívne krátky čas, ktorý na balete strávite.


Zdroje obr.


2 komentáre:

  1. Tá legenda sa mi hrozne páči. Naozaj, romantizmus vo svojej najčistejšej podobe!!!

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Áno, bolo to prekrásne, aj keď mierne strašidelné :D. Predsalen, tá Giselle vychádzajúca z hrobu :D

      Odstrániť