streda 19. septembra 2018

TAOLETNÉ STOLÍKY (stručná história)


Zbožňujem starožitnosti! Keďže je ťažké sa k nim dostať, obľúbila som si aj imitácie. Jedným z mojich snov bolo mať starožitný stôl na písanie a toaletný stolík. S tým stolom na písanie sa mi to podarilo, mám ho a je naozaj starožitný. S druhým bodom bol problém, ale nakoniec som prišla ku cca 30 ročnému jedinečnému toaletnému stolíku, ktorý mi robí obrovskú radosť! (starožitnosť je vraj inak od 100 rokov vyššie). Toaletný stolík (aj „toaletka“), tak ako prakticky všetko, má tiež svoju jedinečnú históriu. Skúsim so to predostrieť aspoň v stručnosti.
Čosi ako prapredchodca bol už v starovekom Egypte. Dámy používali mnohé skrášľovacie prostriedky a potrebovali mať na ne miesto. Preto sa vyrábali zdobené škatuľky z dreva, v ktorých bolo miesto na všetko .

Na druhej strane čosi, čo bolo najbližšie typu stolíkov, aký poznáme teraz, bol tzv. „poudreuse“, s ktorým prišli, kto iný, ako štýloví Francúzi v 17.storočí. Jednalo sa o stolček s vyklápacím zrkadlom. Dovtedy aj francúzske dámy používali zdobené škatuľky, ktoré boli nazývané „necessaries“. Nároky dám na pohodlie pri svojej rannej rutine okrášľovania sa však zvyšovali a práve tie viedli k vytvoreniu plnohodnotného toaletného stola s dostatočným úložným priestorom, s veľkým zrkadlom, s taburetkou. Jeho vzhľad bol rovnako nezanedbateľný, ako domčeky pre bábiky u Viktoriáncov, bol tiež synonymom vyššej vrstvy. Bohato zdobené stoly používali tak zámožné paničky ako aj samotné vladárky. Vysoko módnymi sa totiž stali po tom, čo ich začali používať predovšetkým milenka francúzskeho kráľa Ľudovíta XV. Madame Pompadour a francúzska kráľovná Marie-Antoinette. Madame vlastnila prekrásny rokokový stolík, pri ktorom sa nielen skrášľovala, ale prijímala aj priateľov.
pánska verzia
Muži mali svoju verziu, vysoký úzky stolček so zrkadlom a bez taburetky, ktorý im umožňoval pohodlné holenie.
Taktiež začali vznikať toaletné stoly, ktoré boli kombinované aj so stolom napísanie.
môj stolík
Viktoriánci mali tiež veľmi zdobené stolíky, obvykle sa na ne používalo dubové drevo, vytvárali stolíky s trojitými zrkadlami, prezdobeným množstvom zásuviek, kombinovali štýly ... atď atď. Po roku 1930 však nastúpil aj zaujímavý, povedzme že o čosi triezvejší štýl art deco stolíkov, zatiaľ čo 50te roky postupne „zabili“ všetku zdobnosť a honosnosť. V súčasnosti sa prelínajú ultra moderné zrkadlové stolíky s vintage stolíkmi alá francúzsky shabby chic, či historizujúcimi imitáciami, inak povedané – mame relatívne široký záber.
Poprípade, do kategórie toaletiek patria aj klasické make-up stoly so zrkadlami orámovanými žiarovkami.


Zdroje:
obr.


4 komentáre:

 1. Páni, jde vidět, že se o to hodně zajímáš:) A člověk se tak dozví něco víc z historie:) Já osobně na starožitnosti nejsem, historie mě nikdy nějak nebrala, tudíž ani tyto věci:O

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja, ako vidíš, áno. Keď za niečím cítim históriu, hneď ju vysnorim🤣

   Odstrániť
 2. Starožitné věci jsou asi docela drahé, co? Ale jsou úchvatné. Někdy bych si chtěla zkusit žít na nějaký čas v době, nebo prostoru, kde jsou starožitnosti... i třeba takový oděv :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Bože, aj ja... secesia, či anglické viktoriánske obdobie. Vždy sa chopím príležitosti, ak si môžem obliecť historický kostým :D.
   A áno, sú drahé. Ak ide o veľké kusy (v tomto ohľade mám veľké šťastie, že som sa dostala k písaciemu stolu zadarmo, ale to je iný príbeh). Ale drobnosti ako šálky, či brošne, to je už iné, dostupné.

   Odstrániť