štvrtok 13. septembra 2018

Keigo Higašino: ODDANOST PODEZŘELÉHO X

Po dlhom čase sa mi dostala do rúk absolútne zrozumiteľná japonská kniha (chcem tým povedať, že nie niečo na murakamovský štýl, kedy autor necháva hlavnú pointu na pocite, či domnienkach čitateľa) a stále mi prišla tak japonský krásna, poetická a mimoriadne prekvapivá. Oddanosť Podezřelého X zaujme už od obálky, ktorú oceníte, až keď ju držíte v ruke a zistíte, že červené X je lakované a budí dojem prelínania čiernej a červenej farby. Oddanosť je detektívka. Detektívka, akú som ešte nečítala, pretože už od začiatku viete nielen to, kto je obeť, ale aj to, kto je vrah a kto spolupáchateľ. A predsa sa autorovi podarilo dodať prekvapenie na záver.
Jasuko Hanaoka je rozvedená žena, ktorá spolu so svojou dcérou viac menej v sebaobrane zabije svojho bývalého manžela. Išigami je jej nenápadný sused, ktorý ju však platonicky miluje. A keďže je to tiež geniálny matematik rozhodne sa pomôcť jej. Inak povedané - mŕtvolu odstráni a pripraví jej dokonalé alibi. Netrvá dlho a pri Jasukiných dverách zvoní detektív Kusanagi a nielen on.
Kusanagi v podstate náhodu privádza o dvere ďalej, k Išigamimu, svojho kamaráta Manabua Jukawu (zvaného Galileo), rovnako geniálneho fyzika, ktorý mu občas pomáha pri riešení zaujímavých prípadov (nemusím však tvrdiť, že z tejto "galileovskej série" je preložená do nám zrozumiteľného jazyka iba jedna kniha, že? x/). Išigami a Jukawa sú niekdajší spolužiaci na výške. A tak je zrazu fyzik vtiahnutý do prípadu celkom nečakane - keď sa začne stretávať s matematikom Išigamim a takmer intuitívne začne odhaľovať jeho strašnú spoluúčasť. Stoja proti sebe však dva geniálne mozgy, ktoré sa naťahujú ako mačka s myšou. A presne v tomto bode by som stále bola úplne spokojná. Detektívka sa obracia zľahka, stranu za stranou... no predsalen som dostala jeden prekvapivý šok na záver.
A z celej detektívky sa zrazu stal hrôzostrašný príbeh nekonečne oddanej lásky, pre ktorú sú niektorí ľudia ochotní podstúpiť najvyššiu obeť.
Rozhodne odporúčam. Pre milovníkov detektívok, pre milovníkov neklišoidných romancí, pre milovníkov Japonska. Sympatizovala som hádam so všetkými, potom som ich zrazu nemusela, potom som ich opäť chápala, potom som sa na nich zlostila... to najzvláštnejšie na tomto príbehu je ozaj to, že sprvu všetko vyzerá úplne jasne, až kým sa nezačne postupne odkrývať, čo sa skrýva pod povrchom. Naozaj ma mrzí, že nemám po ruke viac kníh od Higašina.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára