štvrtok 13. septembra 2018

Cynthia Hand, Brodi Ashton, Jodi Meadows: MÁ LADY JANE (... keď manžel je tak trochu kôň...)

Pevne verím, že tento vtipný počin nie je to jediné, čo sa preloží. Pretože "Má lady Jane" patrí do série "Janičky" a pokiaľ viem, druhá v poradí je Jana Eyrová. Kniha od trojice autorov Hand, Ashton, Meadows, patrí do žánru fantasy a tzv. alternatívnej histórie, ale to svieže na nej je fakt, že autorky zobrali do rúk tragický príbeh Jany Greyovej a spravili z neho absolútne vtipnú, fantastickú históriu o dobách, v ktorých medzi ľuďmi existovali Ediani (ľudia meniaci sa na zvieratá) a v ktorej Jane Grey rozhodne o hlavu nepríde! Vďakabohu.
Mladučká Jana Greyová je donútená vydať sa za Guilforda Dudleyho, pretože (hoci to sprvu ešte netuší), čaká ju neslávne 9 dňové kraľovanie. Toto ešte s históriou sedí. Ale čo už nesedí je to, že jej manžel je "tak trochu kôň", inak povedané, má v sebe edianskú kliatbu. Lenže ako povedať manželke, že jej bude k dispozícii iba v noci, pretože cez deň sa preháňa po pastvinách?


,... Už si někdy proklínala to, že tvúj milovaný má jen dvě nohy?
Věděla jsi, že koně umí neuvěřitelně skvěle udržte rovnováhu?
Hele, co to támle je? - A pak by odcválal.´

Guilford, ktorý núti ľudí naokolo, aby mu hovorili G. to skrátka nezvládne (aj preto, že počas svadby sa tak opije, že kým sa stihne vyjadriť, odpadne v spálni na zem a zaspí na podlahe) a Jana, rozkošná ryšavá knihomoľka, ktorá ma naozaj riadnu guráž, to zistí sama. A tam začína cesta za korunou, útekom pred novou kráľovnou zvanou "Krvavá Mary" a jej postupné a veľmi milé zbližovanie so svojím nechceným manželom, ktorý svoju lásku k poézii radšej skrýva za povesť plnú "pletkovania" (G. nikdy veľmi nepremýšľal ako sa "pletky" vlastne skloňujú). A aby toho nebolo málo, do ich dobrodružstva je zapojený aj sám mladučký kráľ Eduard, ktorého v histórii známa smrť na suchoty v knihe rozhodne nie je taká jednoznačná.

,... (Medvěd, zvaný VBMR) přešel k dalšímu stromu a země se otřásla.
G se otočil k Eduardovi a uklonil se. "Bylo mi potěšením, sire, ale tady vás zanechám." Žertoval, ale jen napúl.
"A co ty řeči o zmužilosti?"
"To byla fikce, vaše veličenstvo."´

Musím povedať, že táto kniha si získala moje srdce. Ak máte práve obdobie, kedy sa nutne potrebujete udržať na pozitívnej vlne, rozhodne ju odporúčam. Kniha je vtipná nevtieravým spôsobom, kedy sa nebudete vyslovene chytať za bruchá nad absurdnými bláznivými situáciami, ale určite vo vás briskné rozhovory hlavných postáv a ich rozkošné charaktery vyvolajú permanentný úsmev, pričom niektoré pasáže samozrejme aj hlasný smiech. A to sa mi práve páči. Že to vyslovene neprehnali, ale aj tak celý príbeh udržali na zábavnej úrovni, ktorá priniesla niečo, čo tu vlastne ešte nebolo. Nechýba ani upozornenie autoriek, odkedy je príbeh už absolútne odklonený od reálnej histórie. A do všetkého je primiešaná uspokojujúca dávka romantiky, čo si budeme hovoriť.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára